top of page

2022 Yılının Pantone Rengi Belli Oldu: Very Peri

Yıllardır Pantone renk uzmanları tarafından o yılki trendlere göre belirlenen ve moda, mimarlık, ürün tasarımı gibi sektörlerde o yılın ürün geliştirme ve satın alma kararlarına yön veren "Yılın Rengi" seçimi 2022 için Very Peri oldu. Pantone'nin açıklamasına göre bu renk; mavinin sadakati ve sabitliği ile kırmızının enerjisi ve heyecanını harmanlıyor.

Very Peri sezgiselliğe ve yaratıcılığa vurgu yapan bir renk olmasının yanı sıra gelecekle ilgili vizyonlara ait bir renk gibi; özellikle şimdilerde "sanal evren" konseptinin hayatımıza günden güne dahil olmaya başlayacağını düşünürsek. Yoğun bir sosyal izolasyon döneminin ardından değişen standartlarımızın ve hayatlarımızın değişmeye devam edeceğini, bu değişimin sonsuz ihtimal barındırdığını daha iyi idrak ettiğimiz bir zamandayız. Yeni gerçekliğimizi yaratıcılığımız ve sezgilerimiz belirleyecek gibi görünüyor.


Very Peri ilham veren, etkileyici bir renk olsa da birçok kişi için duvarlarında kullanması zor bir renk olabilir. Graham & Brown trend uzmanı Paula Taylor da bu rengi mekanlarda ağırlıklı kullanmayı "cesur bir seçim" olarak değerlendiriyor. Ancak görünen o ki herkes dijitalleşen dünyamızı oldukça iyi yansıttığı konusunda hemfikir. Bu sebeple genellikle modern tasarıma sahip mekanlarda bu renge rastlamamız muhtemel, ayrıca mekanlarda modernleşmenin de farklı boyutlara gideceğini de tahmin edebiliyoruz böylelikle.

Bunların yanında, Veri Peri alışkın olduğumuz doğal tonlarla ve doğal malzemelerle beraber harmanlanarak kullanılabilir. Bu şekilde günümüzdeki "geçiş aşaması" döneminin hissini daha iyi yansıtabilir ve mekanlarda dingin bir ilham kaynağı olabilir; bu görselde yer alan Bridgman ürünlerinde olduğu gibi.


Yenilikçi bir renk olan Very Peri'nin mekanlarda, modada, ürün tasarımlarında nasıl kullanılacağı merak ediliyor. Bu noktada Pantone'nin bazı önerileri var: 2022 yılının rengi için eşlikçi belirlediği renklerden oluşan dört farklı palet mevcut.


  • Balancing Act Paleti

Bu renk paletinde sıcak ve soğuk tonların birbirini tamamlayıcılığı ön planda.


  • Wellspring

Bu renk paletinde doğanın yeşil ağırlıklı renkleri ile Very Peri kombinleniyor. Wellsping renk paletinde seçilen renklerin birbirleriyle bir araya gelerek verdikleri şifa ve sağlık hissi göze çarpıyor.


  • The Star Of The Show

Bu renk paletinde dinamik Very Peri, klasik ve nötr tonlardaki renklerle beraber. Bu paletle tasarımlarda zarafet ve zamansız şıklık yakalanabilir.


  • Amusements

Bu palette ise Very Peri'nin canlılığına, kaygısızlığına vurgu yapılıyor. Eşlikçi olarak seçilen canlı renklerle beraber tasarımlarda spontanlığı ve dinamikliği yansıtmak için kullanılabilir.Buraya kadar okuyanlar için bonus görsel:


Friends dizisindeki dairenin kapısının renk tonunun Very Peri'ye benzer olduğunu biliyor muydunuz?

77 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
bottom of page