top of page

Huzurevi ve Yaşlı Bakım Merkezi

Tarazona

İspanya'da, Zaragoza'da devlet tarafından düzenlenen bir mimari yarışma kapsamında çalışılan bu proje; yaşlılar için bir bakımevi merkezinin yenilenmesi projesidir. İki binadan oluşmaktadır, binalar birbirleriyle bağlantıdadır. Binanın yapısal ve enerjisel problemlerinin yanı sıra, iç mimari olarak geliştirilmesi ve burada konaklayan yaşlı kişilerin kendilerini evlerinde hissetmesi hedeflenmektedir. Yarışmada birincilik alan proje, önümüzdeki süreçte hayata geçecektir.

Yıl: 2021

Proje Sahibi: Gravalosdimonte Arquitectos, Gobierno de Aragon

Tasarım ve Görselleştirme: Gravalosdimonte Arquitectos, Selin Karaağaç, Sara Sacco

Künye

Tarazona interior

Günümüz gerçekliklerinden yalnızlığın artması, 60'lı yıllardan bu yana gençliğin yüceltilmesi ve bunlarla beraber yaşlı figürünün toplumda değersiz bir noktaya itilmesi düşünüldüğünde, engelli bireyleri de kapsayan bu merkezin tasarımındaki mimari yaklaşımlar önemli bir yere sahip.

Birlikte yaşama teşvik eden bu tasarımda, 

  • Kullanıcıların anılarını, özel eşyalarını sergileyebilecekleri ve böylelikle "ev" hissi yakalayabilecekleri kişiselleştirilmiş duvarlar yapılması,

  • İnsan ölçeğine ve erişilebilirliğe dikkat edilmesi,

  • Kurumsal bir ölçekten kaçınmak ve bir ev algısı yaratabilmek için ortak alandaki mekanların işlevsel duvarlarla bölümlenmesi ve kullanıcıların ortak alanlarla etkileşiminin artmasını sağlayacak şekilde tasarlanması projenin ön plana çıkan özelliklerindendir.

Tarazona plan
Tarazona corridor

Projede ev hissi yaratmak için tasarlanan kişiselleştirilmiş duvarlar, kullanıcıların kendi duygusal arka planına göre mekanı özelleştirmesine izin vermektedir. Hatıralar temel bir rol oynar; Aldo Rossi'nin terminolojisine göre “sevgi nesneleri” olarak adlandırabileceğimiz,
deneyimleri veya kişisel anlatıları (fotoğraf, kitap, vazo, daktilo) içeren ve bu durumda özel bir anıya sahip olan nesneler. Böylelikle her duvar kişinin kendi evrenini ortak alan içerisinde de yansıtabilmesine olanak tanımış olur.

Projeyi insanileştirmek için izlenen yaklaşımlardan biri de, bitkilerin hem dış mekanda hem içeride ortak mekanlarda kullanılmasıdır. "Bakım" temasına da destek veren, mekan algısını yumuşatan bir hamledir. Bunlara ek olarak, yazları sıcak geçen İspanya'da yer alan projenin iklimlendirmesine de katkı sağlamaktadır.

Tarazona terraza
bottom of page